Gdy dziecko wyrusza na kolonie po raz pierwszy w życiu, niekoniecznie musi ono podchodzić do wyjazdu ze strachem. Jeśli słyszało pozytywne opowieści o takim rodzaju wypoczynku od innych dzieci, które już na nim były, nastawienie naszego dziecka będzie od razu pełne entuzjazmu. Bardziej pewnie sami poczujemy stres i niepewność, czy wysłaliśmy naszego 6-latka na odpowiedni i bezpieczny turnus.
Jak się upewnić, że nasza pociecha jedzie na prawdziwe, bezpieczne kolonie?
Słyszymy czasem, że dzieci, zamiast wypoczywać i świetnie bawić się na koloniach, wracają z nich pełne traumy. Opiekunowie byli niemili, aroganccy, a warunki sanitarne przerażające. Jak się więc ustrzec przed podobnymi nieodpowiedzialnymi organizatorami wypoczynku dla dzieci? Przede wszystkim ważne jest sprawdzenie, czy dana kolonia jest zgłoszona przez organizatorów do Kuratorium Oświaty.
Jednakże to tylko jeden krok z wielu, jakie powinniśmy poczynić, aby mieć pewność, że nasze dziecko będzie na koloniach bezpieczne i zadowolone z pobytu. Kolejną zatem czynnością jest otrzymanie informacji, od jak dawna ekipa organizuje turnusy kolonijne. Im więcej lat, tym większa pewność, że nasza pociecha trafi pod dobre skrzydła. Na tym jednak nie koniec.
Skorzystajmy z opinii innych dzieci i ich rodziców, którzy zdecydowali się na konkretną kolonię. Dowiedzmy się, czy dzieci wracały zadowolone i czy chciałyby jeszcze raz pojechać z tymi samymi wychowawcami, do tego samego ośrodka wczasowego. Dzieci, gdy pojawiają się jakieś nieprawidłowości, zawsze się rodzicom skarżą telefonicznie lub zaraz po powrocie. Słysząc zatem od nich negatywne opinie o ośrodku i wychowawcach, nie powinniśmy decydować się na wysłanie tam naszego dziecka.
Jak zachowują się odpowiedzialni wychowawcy na koloniach?
Opiekun odpowiedzialny, mający na celu dobro swych kolonistów, mówi spokojnie, bez krzyku. Do każdego dziecka podchodzi z troską i dba o jego dobre samopoczucie. Pojawiające się konflikty wśród dzieci rozwiązuje natychmiast i zawsze czyni to z wysoką klasą osobistą. Przy takim wychowawcy koloniści czują się bezpiecznie, ufają mu, a za tym idzie posłuszeństwo dzieci wobec opiekuna.
Wychowawcy oraz dyrektor kolonii mają wgląd na czystość pokoi, sanitariatów i innych pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci. Ośrodek powinien być czysty, z dobrymi warunkami sanitarnymi. Opiekunowie od razu podają rodzicom sposób kontaktowania się z nimi w trakcie trwania turnusu. Jeśli takie zdanie nie padnie, sami o to zapytajmy.
Dzięki Internetowi i stronom społecznościowym niektórzy organizatorzy tworzą na takich grupach profile i wrzucają tam zdjęcia oraz krótkie filmiki relacjonujące, w jaki sposób koloniści spędzają czas. Najczęściej wiadomości z kolonii rodzice otrzymują na specjalnie dla nich utworzonych grupach na Facebooku. Mają do nich dostęp wyłącznie rodzice dzieci z tej kolonii, a grupa ta jest oznaczona jako prywatna.
Jakie firmy organizują bezpieczne i wesołe kolonie dla dzieci?
Sporo mamy firm, które zajmują się organizowaniem wypoczynku dla naszych dzieci. Dlatego możemy mieć problem w ich wyborze. Godna polecenia jest np. firma Kogis, która organizuje turnusy kolonijne już od wielu lat, a opinia o niej jest wysoko notowana na plus.
Jest ona również wpisana do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego. To jest uprawnienie równe ze zgłoszeniem do Kuratorium Oświaty. Na stronie informacyjnej https://www.kogis.pl/kolonie znajdziemy pełną ofertę działań Kogis na rzecz dzieci i młodzieży oraz wczasów dla rodzin z dziećmi. W zakładce „O nas” znajdziemy bardzo dużo informacji o organizatorach i ośrodkach wypoczynkowych.
Są tam również krótkie nagrania wideo z niektórych obozów i kolonii, które firma zorganizowała. Zanim więc zapiszemy naszą pociechę na jeden z turnusów, przejrzyjmy wszystkie dostępne zakładki na stronie firmy. Da nam to pełną orientację na temat organizatorów turnusów wakacyjnych i zimowych oraz zielonych szkół. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najbardziej atrakcyjne dla naszego dziecka miejsce.