Turystyka

Obozy młodzieżowe jeździeckie relaksują i uczą empatii

Konie to zwierzęta, do których wzdycha większość dzieci i dorosłych. Niemalże każdy marzy o tym, by chociaż raz w życiu pojeździć na grzbiecie konia, pogłaskać go po miękkich chrapach i przytulić się do ciepłej aksamitnej szyi. Duże zwierzę czterokopytne potrafi być bardzo posłuszne i oddane człowiekowi. Ważne jest umiejętne prowadzenie konia i dbanie o jego potrzeby. Wychowanie konia na łagodnego i wykonującego wszystkie polecenia wymaga dużej empatii i umiejętności prawidłowego podchodzenia do konia. Gdzie można się tego nauczyć? Na przykład na obozie młodzieżowym jeździeckim, połączonym z jazdą konną.

Czy obozy młodzieżowe jeździeckie są bezpieczne?

Patrząc na gabaryty konia, wydawałoby się, iż należy się go bać. Owszem, gdy koń miał złego właściciela, mógł nabrać nieufności do ludzi. Jednak konie, które są do dyspozycji na obozach jeździeckich dla młodzieży, mają bardzo łagodny charakter. Od urodzenia bowiem były socjalizowane do pracy z dziećmi, czyli niedoświadczonymi jeźdźcami. Opiekun konia nauczy nastolatka, jak należy do zwierzęcia podchodzić, jak na niego patrzeć, jak na niego wsiąść itd.

Dzieci na takich obozach wyciszają się, nabierają dystansu w swoich zapędach, uczą się empatii i wrażliwości. Jazda na wierzchowcu to dla nich wspaniałe przeżycie. Nastolatek w obcowaniu z koniem nabiera ufności, uczy się delikatności. Przebywanie z ulubieńcem daje mu bardzo dużo pozytywnych uczuć. To doskonały relaks dla zestresowanego dziecka.

Jazda konna wpływa także na korygowanie wadliwej postawy, która może być wyniesiona ze szkoły z winy niedostosowanych do wzrostu ucznia ławek szkolnych. Dzięki temu dziecko nabywa nawyku siedzenia w pozycji wyprostowanej. Wyrabiają mu się także mięśnie nóg, gdyż aby koniowi pomóc podczas jazdy, należy unosić siedzenie przy każdym kroku wierzchowca. Uczy to nastolatka współpracy ze zwierzęciem. Ważne jest też słuchanie trenera i wykonywanie jego poleceń w sposób dokładny, bo tylko wtedy może liczyć na dobry kontakt z koniem. Dziecko uczy się zatem posłuszeństwa.

Obozy młodzieżowe jeździeckie pozytywnie wpływają na psychikę obozowiczów

Kontakt z koniem to bardzo dobry relaks, co potwierdzają wszyscy, którzy chociaż raz w życiu mogli uczestniczyć w wyjeździe na obóz jeździecki http://obozy-mlodziezowe.pl/k/jezdzieckie/. Chcesz, aby Twoja pociecha dobrze spędziła wakacje i czuła się szczęśliwa? Jeżeli zawsze marzyła o koniu, zapisz ją na turnus z jazdą konną. To będzie doskonały prezent bez okazji. Uszczęśliwienie bowiem własnego dziecka i patrzenie na nie, jak się śmieje i ma zdrowe rumiane policzki, to radość dla każdego rodzica.

Końska dawka przygody dla nastolatka przyniesie same korzyści. Rozbudzi wrażliwość, miłość do zwierząt i na zawsze zmieni stosunek do przyrody. Być może wysłanie dziecka na obóz młodzieżowy jeździecki obudzi w nim chęć pracy z końmi w przyszłości. Pomaganie dziecku w realizacji jego marzeń powinno być wyzwaniem dla każdego rodzica.

Daj dziecku powód do dumy i radości. Pozwól mu gonić wiatr na grzbiecie konia. Być może zapisanie go na obóz jeździecki to jedyny moment, by zaszczepić w nastolatku empatię. Pokazanie dziecku sposobu na czynny odpoczynek u boku konia, uczuli je na dążenie do tego typu rozrywki, zamiast wtapiać wzrok w smartfona. Odciągnięcie nastolatka od elektroniki przynajmniej w czasie wakacji, wpłynie na lepsze jego samopoczucie. Zyska na tym jego psychika, która w czasie roku szkolnego mocno jest obciążana.